تبلیغات
ایل قشقایی - حکیم قشقایی

بیزیم سایته خوش گلییز

حکیم قشقایی

تاریخ:جمعه 20 شهریور 1394-10:59 ق.ظ

مرحوم قشقایی فلسفه را در اصفهان از تهمت خلاف شرع و بدنامی کفر و الحاد نجات داد. سهل است که چندان به این علم رونق بخشید که فقها و متشرعان نیز آشکارا با میل و علاقه روی به درس فلسفه نهادند؛ و آن را مایه فضل و مفاخرت می‌شمردند.
به گزارش مشرق به نقل از رجا، بمناسبت سالروز درگذشت حکیم وارسته میرزا جهانگیرخان قشقایی بخشی از زندگی این عارف کامل منتشر می شود.

 

جهانگیر خان قشقایی در سال 1243 هـ . ق. در خانواده‌ای تحصیل كرده به دنیا آمد. پدرش محمد خان نام داشت و از ایل قشقایی، طایفه دره شوری، تیره جانبازلو و از ساكنان «وردشت» سمیرم و مادرش اهل «دهاقان»، از شهرهای تابع سمیرم بود.

تحصیل

جهانگیرخان از هنگام تولد، در كنار مادرش می‌زیست و در اوایل كودكی خود از كوچ كردن با ایل، ممنوع بود.

شوق بسیاری به تحصیل داشت. چندی كه از عمرش گذشت و بزرگ شد، با ایل در كوچ كردن ییلاق و قشلاق، همراه شد، پدرش معلم خصوصی برایش استخدام كرده بود كه در سفر به آموزش وی می‌پرداخت. استعداد و قابلیت وی در كسب علم تا حدی بود كه احساس كرد ماندن در ایل و حركت با آنها در كوچ زمستانی و تابستانی، با تحصیل او سازگاری ندارد، بنابراین تصمیم گرفت از آنها جدا شود و در اصفهان بماند و به تحصیل بپردازد.

درباره چگونگی گرایش و نحوه ورود حكیم جهانگیرخان قشقایی به حوزه علمیه، سخنانی گفته شده است كه در خور توجه است.

استاد قدسی به نقل از جلال الدین همایی، فرزند طرَب، درباره جریان آشنایی حكیم قشقایی با همای شیرازی در ابتدای ورودش به اصفهان می‌نگارد:

«در برخوردی كه بین همای شیرازی (پدربزرگ جلال الدین همایی كه نام كامل او رضا قلی و متخلص به همای شیرازی بود) با حكیم قشقایی پیش می‌آید. حكیم قشقایی از مرحوم همای شیرازی نشانی تارساز را جویا می‌شود. ایشان ضمن راهنمایی وی به سوی تارساز، در اثنا سؤال و جواب متوجه می‌شود كه (این مرد میان سال) آیتی از هوش و درایت و ذكاوت است.به وی می‌گوید: با این استعداد حیف است ضایع شوی. میل داری درس بخوانی؟ جهانگیر خان پاسخ می‌دهد: از خدا می‌خواهم. بدین ترتیب حكیم قشقایی( به راهنمایی همای شیرازی در چهل سالگی راهی مدرسه طلاب می‌گردد و در سلك دانشوران علوم دینی جای می‌گیرد))

صفای باطن و فطرت پاك آن حكیم الاهی بود كه چنین تحول غیرقابل تصوری را خداوند در زندگی وی به وجود آورد. حكیم جهانگیر خان بعد از نصیحت «هما» به او می‌گوید: «نیكو گفتی و مرا از خواب غفلت بیدار نمودی. اكنون بگو چه باید كنم كه خیر دنیا و آخرت در آن باشد؟»آن عارف فرزانه چنان كه گفته شد، وی را توصیه به فراگیری دانش می‌كند. همت بلند حكیم قشقایی سبب می‌شود كه بعد از گذشت 40 سال ـ كه بهار جوانیش در ایل قشقایی سپری شده بود ـ بقیه عمر شریفش را به یادگیری علوم مختلف ـ به ویژه فلسفه، حكمت، عرفان، فقه، اصول، ریاضی و هیئت، بگذراند.

هم چنین نقل می‌كنند:

«در حالی كه متأثر از گفته شخص راهنما بوده است؛ در بازار (اصفهان) مشاهده می‌كند جماعتی در اطراف شخصی، با خضوع و خشوع حركت می‌كنند و ادای احترام می‌نمایند. علت را جویا می‌شود؟ می‌گویند: وی یكی از علمای اصفهان است. حكیم جهانگیر خان در اراده‌اش مصمم‌تر می‌شود و با جدیت پی تحصیل دانش می‌رود.».

استاد همایی در خصوص ارتباط پدرش میرزا ابوالقاسم محمد نصیر ـ كه متخلص به «طرَب» بود ـ با حكیم جهانگیر خان می‌نویسد:

«طرب با جهانگیر خان رابطه دوستی و ارادتمندی داشت كه پیوند اصلی آن موروثی بود. به دلالت این كه همای شیرازی (عارف، شاعر) از جهت هدایت و تشویق و ترغیب جهانگیر خان به تحصیل و ترك زندگانی ایلی بر وی حقی بود.»[.

مورخ دیگری چنین نوشته است:

در یكی از تابستان‌ها كه ایل قشقایی به ییلاق سمیرم آمده بود، جهانگیر خان نیز مانند سایر افراد ایل كه برای خرید و فروش و رفع حوائج شخصی خود به اصفهان می‌آمدند، او هم به اصفهان آمد؛ و در ضمن تارش هم خراب شده بود و می‌خواست آن را تعمیر نماید. از شخصی سراغ تارساز را گرفت و او یحیی ارمنی، تارساز معروف مقیم جلفا (ی) اصفهان را به او نشان داد. ضمناً به او گفت: برو پی كار بهتری و علم بیاموز، از تار زدن بهتر است. گفته آن شخص به جهانگیر خان خیلی اثر كرد. او در مدرسه صدر حجره‌ای برای خود گرفت و با یك عشق و علاقه مفرطی پی تحصیل رفت و رتبه‌اش به جایی رسید كه یكی از بزرگان از حكما و فقها و مدرسین اصفهان شد.».

تحصیل در اصفهان

حكیم قشقایی در قسمت شرقی مدرسه صدر بازار اصفهان، حجره شماره دوم بعد از ایوان سكونت داشت.

او با آخوند كاشی (متوفا: 1332 هـ . ق.) هم مباحثه بود. آنان ارتباط قلبی خاصی با هم داشتند. هر دو از شاگردان آقا محمد رضا قمشه‌ای بودند. بعد از رحلت حكیم قشقایی، حكیم خراسانی و سپس آیت الله صادقی در این حجره تدریس می‌كردند.[

هجرت به تهران

جهانگیر خان كه سالها شاگرد علامه آقا محمد رضا قمشه‌ای بود، پس از هجرت استادش از اصفهان، به شوق استفاده از محضر وی به تهران می‌رود. او درباره استادش می‌گوید:

«همان شب اول خود را به محضر او رساندم. وضع لباسهای او علمایی نبود، به كرباس فروشهای سِدِهْ می‌ماند. حاجت خود را به دو گفتم. گفت:‌میعاد من و تو فردا در خرابات. خرابات محلی بود در خارج خندق قدیم تهران. در آن جا قهوه‌خانه‌ای بود كه درویشی آن را اداره می‌كرد. روز بعد اسفار ملاصدرا را با خود بردم. او را در خلوتگاهی دیدم كه بر حصیری نشسته بود. اسفار را گشودم. او آن را از بر می‌خواند. سپس به تحقیق مطلب پرداخت. مرا آن چنان به وجد آورد كه از خود بی‌خود شدم، می‌خواستم دیوانه شوم. حالت مرا دریافت. گفت: آری! قوت می، بشكند ابریق را.»

شیوه زندگی

حكیم قشقایی از هنگامی كه وارد حوزه علمیه اصفهان شد، تا موقعی كه خاكیان را بدرود گفت، با همان لباس ساده ایل قشقایی شامل كلاه پوستی، موهای نسبتاً بلند سر و صورت و پالتو پوست، زندگی را در حجره سپری نمود و در همان حجره دعوت حق را لبیك گفت و به دیار باقی شتافت.

شاید او برای تأسی به استادش، آقا محمد رضا قمشه‌ای این گونه لباس می‌پوشید. بعضی از شاگردان حكیم قشقایی مثل حاج آقا رحیم ارباب و شیخ غلام حسین ربانی چادگانی نیز تغییر لباس ندادند.

حكیم قشقایی هنگام اقامه نماز جماعت ـ به علت استحباب گذاشتن عمامه در موقع نماز ـ كلاه از سر برمی‌گرفت و با شال‎كمر عمامه‌ای درست می‌كرد و بر سر می‌نهاد.

عدم استفاده از سهم امام

«حكیم قشقایی از مال الاجاره زمینی كه داشته است؛ روزگار می‌گذرانده. و از سهم امام و شهریه استفاده نمی‌كرده است. مال الاجاره زمین كشاورزی متعلق به وی درشهر دهاقان سالی 40 تومان و از زمین روستای آغداش، 15 الی 20 تومان، برای وی می‌فرستاده‌اند.»

استادان

1. معروفترین استاد حكیم قشقایی، فیلسوف نامی و حكیم صمدانی، محمد رضا صهبا قمشه‌ای (متوفا: 1306 هـ . ق.) از حكما و عرفای اصفهان بوده است. استاد مطهری (ره) درباره‌ او می‌نویسد:

«وی مردی به تمام معنی وارسته و عارف مشرب بود، با خلوت و تنهایی مأنوس بود و از جمع گریزان. در جوانی ثروتمند بود و خشكسالی 1288 هـ. ش. تمام مایملك منقول و غیرمنقول خود را صرف نیازمندان كرد و تا پایان عمر درویشانه زیست. حكیم قمشه‌ای در اوج شهرت آقا علی حكیم مدرس زنوزی و میرزا ابوالحسن جلوه به تهران آمد و با آن كه مشرب اصلیش صدرایی بود، كتب بوعلی را تدریس كرد و بازار میرزای جلوه را كه تخصصش در فلسفه بود، شكست؛ به طوری كه معروف شد: جلوه از جلوه افتاد. حكیم قمشه‌ای در تهران از دنیا رفت و در شهر ری و در گورستان مشهور به ابن بابویه، نزدیك مزار حاجی آخوند محلاتی مدفون شد.»

2. مولی حسین علی تویسركانی (متوفا: 1286 هـ . ق.)

یكی دیگر از استادان حكیم قشقایی، حاج مولی حسین علی تویسركانی است. كه در حوزه علمیه اصفهان به تدریس مشغول بود و بسیاری از مردم مقلد وی بودند. كشف الاسرار (11 جلد) در شرح شرایع، شرح بر جامع عباسی، فصل الخطاب در اصول و رساله‌ای در ردّ اخباریّه از آثار اوست. وی در اصفهان از دنیا رخت بر بست و به دیار باقی شتافت و در تخت فولاد اصفهان، در ایوان بقعه تكیه آقا حسین خوانساری مدفون گردید.

3. حاج شیخ محمد باقر نجفی مسجد شاهی

وی از شاگردان سید محمد باقر شفتی در اصفهان و شیخ مرتضی انصاری در نجف بود.

4. ملا حیدر صباغ لنجانی (متوفا 1288 هـ . ق.)

حكیم جهانگیرخان قشقایی علوم عقلی را نزد او فرا گرفت.

5. میرزا محمد حسن نجفی (متوفا: 1317 هـ . ق.)

حكیم قشقایی شرعیّات را نزد این مجتهد عالی مقام فرا گرفت. میرزا محمد حسن نجفی از شاگردان سید ابراهیم قزوینی، شیخ مرتضی انصاری و میرزای شیرازی بود.

6. ملا اسماعیل اصفهانی درب كوشكی (متوفا: 1304 هـ . ق.

7. میرزا عبدالجواد حكیم خراسانی (متوفا: 1327 هـ . ق).

 

بركرسی تدریس

آیت الله جهانگیر خان قشقایی در علوم نقلی و عقلی، به ویژه در حكمت به مرحله كمال رسید و در مدرسه صدربه تدریس پرداخت. بزرگان از اهل علم و ادب برای استفاده از مكتب متعالی وی شتافتند.

حكیم قشقایی گاه در شبستان مسجد جارچی تدریس می‌كرد.

او روزهای پنجشنبه و جمعه، به تدریس ریاضی و هیئت می‌پرداخت. وی گاهی به تدریس نهج البلاغه می‌پرداخت و آن را با حكمت، تحلیل می‌كرد.[28] نزدیك به 130 نفر در درس شرح منظومه وی شركت می‌كردند

وی سطوح مختلف دروس حوزوی ـ حتی رتبه عالی درس خارج را ـ تدریس می‌كرد.

او كتابهای اسفار و شفا و شرح منظومه را با بیانی شیوا تدریس می‌نمود.

آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی در درس خارج او شركت كرده بود.

آیت الله بروجردی فرمود: «ما در زمان جوانی، درحوزه علمیه اصفهان نزد مرحوم جهانگیرخان، اسفار می‌خواندیم؛ ولی مخفیانه. چند نفر بودیم و خفیهً به درس ایشان می‌رفتیم.

حكیم قشقایی جزو نامدارترین مدرسان حوزه علمیه تهران بود. «در مدرسه سپهسالار تهران شهرت بود كه در مدرسه صدر اصفهان، دو نفر فاضل معمر بی‌نظیر ایران، آخوند ملّا محمد كاشی و جهانگیرخان قشقایی هستند.

شیخ عباس قمی می‌نویسد:

«جهانگیر خان در علم و عمل به جایی رسید كه از اقطار بلاد به حوزه درسش آمدند.»

آقا بزرگ تهرانی می‌نویسد: «جهانگیر خان چنان كوشید كه به اعلی درجات علم دست یافت ... و از سایر بلاد به قصد استفاده از او به حوزه درسش ‌شتافتند.مورخ دیگری می‌نویسد: «میرزا جهانگیرخان قشقایی در مدرسه صدر اصفهان تدریس می‌كرد و بیشتر استادان معقول خوشه چین خرمن دانش او بوده‌اند.»

 

رونق دهنده فلسفه

عناد متحجرین نسبت به فلسفه در زمان حكیم قشقایی به قدری زیاد بود كه استاد جلال الدین همایی می‌نویسد:

«مرحوم قشقایی فلسفه را در اصفهان از تهمت خلاف شرع و بدنامی كفر و الحاد نجات داد. سهل است كه چندان به این علم رونق بخشید كه فقها و متشرعان نیز آشكارا با میل و علاقه روی به درس فلسفه نهادند؛ و آن را مایه فضل و مفاخرت می‌شمردند.»

و در «دیوان طَرَبْ» اصفهانی آمده است:

«جهانگیر خان در اثر شخصیت بارز علمی و تسلم مقام قدس و تقوی و نزاهت (پاكدامنی) اخلاقی و حسن تدبیر حكیمانه كه همه در وجود وی مجتمع بود؛ تحصیل فلسفه را كه بین علما و طلاب سخت موهون (سست) و با كفر و الحاد مقرون بود؛ از آن بدنامی به كلی نجات داد و آن را در سرپوش درس فقه و اخلاق چندان رایج و مطلوب ساخت كه نه فقط دانستن و خواندن آن موجب ضلالت و تهمت بی‌دینی نبود؛ بلكه مایه افتخار و مباهات محسوب می‌شد. وی معمولاً یكی دو ساعت از آفتاب برآمده در مسجد جارچی سه درس پشت سر هم می‌گفت؛ كه درس اولش شرح لمعه (فقه) و بعد از آن شرح منظومه (حكمت) و سپس درس اخلاق بود و به این ترتیب فلسفه را به مانند «حشو جوزو قند و لوزینه فقه» با اخلاق بخورد طلاب می‌داد.این مثال كنایه از این است كه وی فلسفه را در میان دروس فقه و اخلاق، به سبك شیوایی تدریس می‌كرد.»

مكتب فلسفی صدرایی

«بعد از ملا صدرا (متوفا: 1050 هـ . ق) دو مكتب فلسفی در اصفهان ـ كه پایتخت كشور و مركز علمی ایران در آن زمان بود ـ تشكیل شد:

1. مكتب موافقان فلسفه ملاصدرا، كه بیش‌تر آنها اهل ذوق و عرفان بودند.

2. مكتب مخالفان فلسفه ملاصدرا كه توسط استاد ملا رجبعلی تبریزی اداره و تدریس می‌شد. شاگردان این مكتب عبارتند از: علی قلی خان بن قرچقای خان، آقا جمال خوانساری، ملا اسماعیل خاتون آبادی و بسیاری دیگر از بزرگان فلسفه و كلام.

فلسفه ملاصدرا گسترش یافت و میراث این مكتب در قرن 12 ـ 13 هـ . ق توسط میر ابوالقاسم مدرس خاتون آبادی (متوفا: 1202 هـ . ق) از آقا محمد بیدآبادی (متوفا: 1197 ـ 1198 هـ . ق) به آقا علی نوری اصفهانی (متوفا: 1246 هـ . ق) رسید كه بزرگترین مدرس فلسفه ملاصدرا در اصفهان بود.مدتی حدود 6 ـ 10 سال متوالی به این خدمت اشتغال داشت و شاگردان معروف و برجسته‌ای مانند ملا اسماعیل اصفهانی، ملا جعفر لنگرودی و میر سید رضی لاریجانی (متوفا: 1270 هـ . ق) استاد آقا محمد رضا قمشه‌ای اصفهانی (متوفا: 1289 هـ . ق) و ملا عبدالله زنوزی و سرانجام حاج ملا هادی سبزواری (متوفا: 1289 هـ . ق) از حوزه درس او برخاستند و آن امانت علمی را به اخلاف تحویل دادند.

در اوایل قرن 13 هـ . ق حوزه ‌تدریس و تعلیم فلسفه صدرایی حدود نیم قرن در اصفهان بوسیله دو استاد نامدار:

1. علامه بزرگوار آخوند ملا محمد كاشانی؛ 2. حكیم جهانگیرخان قشقایی.

گرمی و رونقی به سزا داشت، چندان كه طلاب این علم را از بلاد دور و نزدیك از ممالك مجاور برای درك محضر ایشان به اصفهان می‌شتافتند و سالیان دراز نام «آخوند» (آخوند ملا محمد كاشانی معروف به كاشی) و خان (حكیم جهانگیر خان قشقایی) ورد زبان علما و محصلان علوم قدیم بود.»

در مقابل مشروطه

آیت الله حاج آقا رحیم ارباب فرمود:

«پس از اعلام مشروطیت، در جلسه علمای اصفهان، مخصوصاً روحانیون مسجد شاهی (مثل حاج نورالله و برادرش) جهانگیر خان مشروطه را از اصالت مبرا دانست و آن را تا حدودی زاییده دسایس استعمارگران فرهنگ خواند، تا جایی كه فرمود: اگر چه توده مردم به مشروطه دل بسته‌اند و جان‎ها باخته‌اند؛ ولی این ریشه در استبداد دارد. شاید هم می‌خواهند دین مردم را بدزدند و سپس گفت: آقا رحیم چنین نیست؟ من سكوت كردم. فرمود: آقا رحیم سكوت كن، سكوت اسلم است.

ارتباط با عالمان معاصر

آخوند كاشی از دوستان صمیمی و یار باوفای حكیم جهانگیرخان قشقایی بود.

جهانگیر خان از هنگامی كه در مدرسه صدر بازار اصفهان به تحصیل و تدریس مشغول بود، هم مباحثه آخوند كاشی بود. هردو از شاگردان آقا محمد رضا قمشه‌ای بودند. هر دو تا پایان عمر در آن مدرسه می‌زیستند. آخوند ملا محمد كاشی مدت 84 سال عمر نمود و در این مدت همچون حكیم قشقایی مجرد بوده و همسر اختیار ننمود.

آخوند كاشی از نوادر اعصار بود و در علم، زهد، تقوا و تدریس، از اسوه‌های علم و عمل بود. حكایات عجیب از این عارف صمدانی و متأله ربانی نقل می‌كنند؛ از جمله این كه:

«روزی پس از پایان درس، یكی از طلاب به محل درس آن بزرگوار (آخوند كاشی) آمد و گفت: آقا این شیخ می‌گوید: دیشب به وقت سحر دیدم كه از در و دیوار صدای «سبّوح قدّوس ربّ الملائكه و الرّوح» برمی‌آید و چون در نگریستم، دیدم كه آقای آخوند به سجده افتاده و این ذكر را می‌گوید. آخوند كاشی فرمود: این در و دیوار به ذكر من متذكر گشته باشند، امری نیست؛ بلكه مهم آن است كه او از كجا محرم این راز گشته است؟!

در این خصوص، آقای جابری انصاری (یكی از شاگردان حكیم قشقایی و آخوند كاشی) می‌گوید:

هر نیمه شب، با سوز و گداز نماز می‌خواند كه بدنش به لرزه می‌افتاد و از بیرون حجره صدای حركت استخوانهایش احساس می‌شد».


شاگردان

1. ملا محمد جواد آدینه‌یی (متوفا: 1339 هـ . ق).

2. سید محمد علی ابطحی سدهی (متوفا: 1371 هـ . ق) .

3. میرزا محمود ابن الرضا (1285 ـ 1355 هـ . ق).

4. آقا ضیاء الدین عراقی (1278 ـ 1361 هـ . ق).

5. حاج آقا رحیم ارباب (1297 ـ 1396 هـ . ق).

6. عبدالله اشراق (1235 ـ 1345 هـ . ق).

7. میرزا مصطفی جعفر طیاری (متوفا: 1335).

8. سید ابوالحسن اصفهانی (1284 ـ 1365 هـ . ق).

9. شیخ حسنعلی اصفهانی.

10. و...

 

تألیفات

1. شرح نهج البلاغه

2. دیوان شعر.

 

وفات

آیت الله جهانگیر خان در 85 سالگی، سال 1328 هـ . ق در اصفهان فوت كرد.

این حكیم فرزانه پس از 45 سال تحصیل، تدریس، سیر و سلوك و تربیت شاگردان، خاكیان را بدرود گفت و در جوار قرب الهی آرمید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Online cialis
جمعه 16 آذر 1397 08:51 ق.ظ

Many thanks, I appreciate this!
cialis in sconto acquisto online cialis cipla cialis online does cialis cause gout precios cialis peru cialis patent expiration cialis pills in singapore cialis 5 mg scheda tecnica prescription doctor cialis cialis daily dose generic
buy cials online
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:43 ب.ظ

Regards! Numerous tips!

enter site natural cialis chinese cialis 50 mg wow look it cialis mexico comprar cialis navarr cialis rckenschmerzen brand cialis nl cialis generique 5 mg cialis en 24 hora how to purchase cialis on line generic for cialis
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:38 ب.ظ

Thanks a lot. A lot of info!

how much does a cialis cost order cialis from india cialis bula weblink price cialis tarif cialis france cialis kamagra levitra 5 mg cialis coupon printable venta cialis en espaa cialis free trial cialis 20mg preis cf
buy cialis cheap
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:41 ق.ظ

Regards. Helpful information.
viagra or cialis cialis generic cialis for sale south africa cialis price thailand cost of cialis cvs we use it 50 mg cialis dose prescription doctor cialis tesco price cialis where cheapest cialis we use it cialis online store
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 05:31 ب.ظ

Thanks a lot, I value it.
cialis kamagra levitra side effects for cialis cialis pills only best offers cialis use prezzo cialis a buon mercato cialis daily cialis 5 mg buy generico cialis mexico cialis preise schweiz price cialis per pill
buy cialis cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 06:13 ب.ظ

Amazing tons of good tips.
cialis manufacturer coupon buy cialis uk no prescription cialis pills in singapore tadalafil 20mg acheter cialis kamagra miglior cialis generico cialis 05 only best offers cialis use cialis daily new zealand buy original cialis
buy cialis uk
دوشنبه 12 آذر 1397 05:56 ق.ظ

Beneficial material. Cheers.
brand cialis nl tadalafil generic we choice cialis pfizer india cialis alternative prezzo cialis a buon mercato cilas cialis coupons cialis for sale cialis tablets for sale generico cialis mexico
buy cialis online without a prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 05:43 ب.ظ

Superb posts. Thanks a lot!
5 mg cialis pharmacie en ligne only here cialis pills we choice cialis uk cialis generika in deutschland kaufen cialis generisches kanada we like it safe cheap cialis we choice cialis pfizer india cialis generico postepay cialis online low cost cialis 20mg
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 05:30 ق.ظ

With thanks! Lots of content!

cialis 20 mg cost cialis cost cialis online holland cialis baratos compran uk cialis wir preise miglior cialis generico prescription doctor cialis calis cialis daily cialis 20 mg
buy cheap cialis in canada
شنبه 10 آذر 1397 06:10 ب.ظ

This is nicely said. .
click here cialis daily uk online cialis weblink price cialis cialis generico lilly cialis en mexico precio we recommend cheapest cialis cialis uk generic cialis levitra we like it safe cheap cialis side effects of cialis
buy cialis pills online
شنبه 10 آذر 1397 05:07 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
cialis 20mg low cost cialis 20mg cialis 5 mg para diabeticos cialis coupons printable cialis prezzo in linea basso cialis professional from usa cost of cialis per pill cialis diario compra cialis therapie prezzo di cialis in bulgaria
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 05:50 ب.ظ

With thanks. Valuable information.
american pharmacy cialis cialis kaufen low dose cialis blood pressure purchasing cialis on the internet generic cialis pill online dose size of cialis cialis 20mg bulk cialis side effects of cialis cialis alternative
Cialis online
جمعه 9 آذر 1397 06:05 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
cialis pills brand cialis nl we choice free trial of cialis cialis online nederland cialis tablets prezzo cialis a buon mercato cialis for daily use cialis 5 mg scheda tecnica recommended site cialis kanada acheter cialis meilleur pri
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:47 ب.ظ

Awesome forum posts. Thank you.
enter site natural cialis cialis 10 doctissimo cialis prices buy online cialis 5mg cialis 100 mg 30 tablet wow cialis tadalafil 100mg canadian cialis canadian drugs generic cialis cialis for bph cialis 05
buy cialis with no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:59 ق.ظ

Great postings. Kudos.
cialis 5mg prix purchasing cialis on the internet the best site cialis tablets cialis 30 day trial coupon cialis generico en mexico cialis farmacias guadalajara cialis 30 day sample cialis 5 mg para diabeticos cialis dosage recommendations cialis venta a domicilio
buy generic cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:02 ب.ظ

Appreciate it, Loads of write ups.

we use it 50 mg cialis dose cialis 5mg prix cialis y deporte chinese cialis 50 mg buy brand cialis cheap calis i recommend cialis generico cialis et insomni prezzo di cialis in bulgaria cialis 20mg
where to buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:24 ق.ظ

You explained this exceptionally well!
generic for cialis cialis pills in singapore cialis cost cialis bula cialis for sale south africa miglior cialis generico cialis generico milano does cialis cause gout cialis arginine interactio rx cialis para comprar
buy generic cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 11:57 ب.ظ

You actually mentioned that well!
viagra vs cialis vs levitra cialis italia gratis cialis generico online the best choice cialis woman precios cialis peru cialis canada cialis pills boards cialis daily new zealand viagra vs cialis vs levitra cialis daily new zealand
buy cialis online us pharmacy
یکشنبه 8 مهر 1397 11:52 ب.ظ

You revealed this terrifically.
cialis dosage only best offers cialis use cialis para que sirve cialis 30 day sample bulk cialis cialis patent expiration ou trouver cialis sur le net we recommend cheapest cialis buy cialis buy cialis online cheapest
canada pharmacies online
یکشنبه 1 مهر 1397 03:54 ق.ظ

Seriously all kinds of awesome facts.
top rated canadian pharmacies online canadian pharmacies without an rx are canadian online pharmacies safe canada medication prices most reliable canadian online pharmacies canadian online pharmacies rated canadian online pharmacies rated viagra canadiense drugstore online canada online pharmacies for men
http://viagraky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:49 ق.ظ

You said it perfectly..
200 cialis coupon generic for cialis cialis generico lilly cialis farmacias guadalajara cialis generic cialis for sale in europa cialis manufacturer coupon overnight cialis tadalafil order a sample of cialis canadian cialis
canadian online pharmacy
چهارشنبه 14 شهریور 1397 07:56 ق.ظ

Really many of good knowledge!
Northwest Pharmacy the best canadian online pharmacies canada medication list canadian rx buy viagrow pro drugs for sale deep web reputable canadian prescriptions online canadianpharmacyusa24h is it legal northwest pharmacy canada canada online pharmacies for men
viagra online
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:26 ق.ظ

You said it nicely.!
buying viagra online safe viagra professional order viagra get a prescription for viagra online cheap online pharmacy no prescription buy real viagra online viagra for cheap prices viagra no prescription buy viagra safely is it legal to buy viagra online
kawanboni.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:31 ق.ظ

Terrific data. Many thanks.
cialis 10 doctissimo legalidad de comprar cialis cialis ahumada cialis 5 mg para diabeticos if a woman takes a mans cialis cialis for sale south africa we choice cialis uk cost of cialis cvs cialis sans ordonnance venta cialis en espaa
viabiovit.com/canadian-top-pharmacy.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:39 ق.ظ

Whoa a good deal of helpful tips.
where to buy real viagra buy viagra alternative where can i buy generic viagra online buy viagra pills viagra online doctor order viagra online how to buy viagra without prescription viagra or sildenafil uk viagra prices rx online
babecolate.com/cialis-20mg-en-aspirine.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:19 ب.ظ

With thanks! I enjoy this!
sialis cialis savings card il cialis quanto costa buy cialis uk no prescription buy cheap cialis in uk cialis generico lilly comprar cialis 10 espa241a prezzo cialis a buon mercato side effects of cialis only best offers 100mg cialis
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:03 ق.ظ

Incredible quite a lot of great knowledge!
viagra or cialis tadalafil 10 mg generic for cialis tesco price cialis click here take cialis cialis price in bangalore generic cialis at the pharmacy generic for cialis enter site very cheap cialis cialis generic availability
Buy cialis online
شنبه 8 اردیبهشت 1397 12:39 ق.ظ

Awesome postings. Regards!
generic cialis 20mg tablets buy cialis online purchase once a day cialis buy original cialis no prescription cialis cheap cialis dosage does cialis cause gout cialis purchasing cialis sale online cialis kaufen bankberweisung
Viagra cost
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 10:15 ب.ظ

Nicely put. Regards!
viagra pills how do i get viagra with a prescription where can i order viagra buy viagra nz buy viagra without presc buy generic viagra australia how to buy viagra without prescription cheap online viagra uk buy a viagra online where can i buy viagra without a prescription
Cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 11:48 ق.ظ

Regards. Plenty of info.

cialis patent expiration cialis for sale in europa cheap cialis cialis et insomni buy cialis uk no prescription get cheap cialis price cialis wal mart pharmacy buy original cialis pastillas cialis y alcoho purchasing cialis on the internet
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo